Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skutečnými viníky krize jsou vlády, centrální banky a euro

Stejně tak jako v USA i na Islandu byla primárním viníkem krize centrální banka, která, jako každá centrálně plánovací instituce neumí a ani nemůže správně řídit ekonomiku. Lidé žijí v mylné iluzi, že žijeme v nějaké formě svobodného tržního hospodářství. Jak si to ale můžou myslet, když tak zásadní věc v ekonomice, jako je úroková míra, je řízena centrální plánovací institucí. 

Stejně jako v USA také i na Islandu vláda pokřivovala uvěrový trh záměrným dotováním hypotečních úvěrů. Naopak v Evropě je jednoznačným viníkem bankovní krize Evropská centrální banka. Vůbec neměla vzniknout. Od začátku plánování bylo zřejmé, že země s tak rozdílnou ekonomikou, jako mají země eurozóny, nemohou mít jednu společnou měnu. Příliš nízká úroková míra v eurozóně způsobila ve Španělsku obrovskou nemovitostní bublinu, která nyní splaskla. Domy se prodávají za polovinu ceny svých stavebních nákladů. Lidem, co si vzali hypotéku, se nevyplatí domy koupené před krizí splácet a bankám zůstávají v zástavě domy, o které se nikdo nestará, a které ani za nízké ceny nejsou prodejné.

Systém frakčního bankovnictví je velmi křehký a je založen na nezdravých základech

Na jak křehkých základech je založen dnešní systém částečných rezerv ukazuje pěkně bankovní panika ve Španělsku, kde lidé začali po řeckém vzoru masově vybírat peníze z bank. V praxi vychází najevo, že v systému frakčního bankovnictví banky drží pouze zlomek peněz, které si u nich lidé uloží. Zbytek půjčí někomu jinému. Typický subjekt, kterému banky půjčují je stát. Pokud sama banka potřebuje peníze, nejsnadněji je získá právě prodejem státních dluhopisů. Protože všechny banky prodávají státní dluhopisy, tak není nikdo, kdo by je kupoval. S jejich nákupem potom musí přispěchat zbytek Evropy. Jak ale víme, problém je tak velký, že Španělsko a stejně tak i Evropu již zachránit nemůže. Teď možná státy eurozóny s odřenýma ušima uvolní 100 mld. euro, ale na záchranu je potřeba 400 miliard.  I ostatní státy jako třeba Itálie si již půjčili víc, než mohou kdy splatit, a protože se půjčování zadluženým zemím stává stále více rizikové, úroky letí stále nahoru.

Bankovnictví je odvětví nejvíce zdevastované státními zásahy

Obecně to funguje tak, že čím jsou větší překážky pro podnikatele ke vstupu na nějaký trh, tím je tento trh zanedbanější. Ceny jsou vyšší, kvalita služeb je horší a celý trh je méně stabilní. Když si chcete v ČR založit banku, stát po Vás chce, abyste měli půl miliardy korun, a musíte splnit desítky dalších podmínek. Tolik peněz má volně k dispozici pouze pár lidí. Přitom naprogramovat systém elektronického bankovnictví dnes není žádný problém. Dnešním bankám by mohly začít skutečně konkurovat subjekty, které by držely stoprocentní rezervy a ne pouze povinné minimální dvouprocentní rezervy. To ale v takto drasticky celosvětově regulovaném odvětví není možné.

Následky bankrotů by měli nést ti, co peníze půjčovali a ne daňoví poplatníci

Je pravda, že naprostá většina peněz, které dnes tečou na záchranu Řecka, ve skutečnosti není na záchranu Řecka, ale na záchranu převážně německých a francouzských bank. Politici v eurozóně se snaží tento systém udělat pro daňové poplatníky napříč eurozónou povinný a vytvořili Evropský stabilizační mechanizmus, který má velmi brzo vstoupit v platnost. Ten definitivně odstraní demokracii na kontinentě a bude zajištovat, že jednotlivé země budou platit do poslední chvíle, kdy ještě budou moci.

Nezadlužovat se je podstatně lepší řešení, než dluhy neplatit a hlavně opustit eurozónu!

Rychlé návody na internetu také nabádají k tomu, že dluhy, které udělaly státy, se nemusí platit. Odvolávají se na Island, kde občané 2x v referendu odmítli platit dluhy za zkrachovalé banky, který Island znárodnil. Zde byla situace trochu jiná, než je dnes ve zbytku Evropy, protože stát ke dluhům přišel na základě zestátnění soukromých bank, zatímco třeba v Řecku stát dluhy vytvořil čistě na základě toho, že socialisticky rozhazoval. Neplacení státních dluhů má ale dva háčky. Tím prvním je, že už potom nikdo státu dobrovolně nepůjčí a přichází tím skutečný státní bankrot, kdy země nemá na placení policie ani důchodců, protože nemá čas dělat systémové reformy. Druhá věc je ta, že si lidé neuvědomují, že značnou část státních dluhopisů mají nakoupené třeba jejich vlastní důchodové fondy. Reformy je tedy nutné dělat včas a dostatečně účinné, tak aby se v co nejkratší době podařilo vyrovnat státní rozpočet. Klíčové při vyrovnávání státního rozpočtu je to, že to nesmí být dosahováno zvyšováním daní, protože, jak se ukazuje na případě České republiky, je to stejně neúčinné. Jak se mohl přesvědčit Kalousek, stát více peněz stejně nevybere a současně tím zadusí ekonomiku.

Základem je rozpuštění eurozóny

Druhá klíčová věc je ta, že země, která má vlastní měnovou politiku, může samostatně řešit svoje problémy znehodnocováním vlastní měny. To ale Řecko nemůže, protože je silou drženo v eurozóně. Je to ovšem jediné rozumné východisko v současné krizové situaci. Je to ale scénář, který euro-federalisté nikdy nebudou chtít připustit, protože evropská integrace podle nich může jít vždy pouze vpřed.

Fedu nekončí jeho stoletý mandát

Obvykle rozšířený mýtus mezi internetovými konspiračními teoretiky je ten, že Fedu – americké centrální bance – končí její mandát po sto letech od jejího zřízení na konci tohoto roku. Fed měl sice původně mandát na 20 let, ale to se časem změnilo a dnes je jeho mandát časově neohraničen. Žádný finanční převrat se tedy na konci roku od americké centrální banky čekat nedá. Zcela jiná věc je audit, tedy prověření hospodaření Fedu, který se alespoň částečně podařilo provést Ronu Paulovi, který prokázal, že Fed poskytl obrovské zvýhodněné úvěry nejen svým oblíbeným americkým bankám, které jsou současně akcionáři Fedu, ale také celé řadě evropských bank. Zcela zrušit Fed je ovšem politický boj na jiné úrovni. Na tu by se Ron Paul mohl dostat pouze v případě, že by se mu podařilo vyhrát letošní prezidentské volby v USA, v kterých je jeden ze tří hlavních favoritů.

Vít Jedlička, předseda Reformy.cz, o.s. (Psáno pro ParlamentníListy.cz)

Kam dál:

Autor: Vít Jedlička | pátek 20.7.2012 14:56 | karma článku: 27,47 | přečteno: 1894x
  • Další články autora

Vít Jedlička

Taxi končí Liftago, WunderCar a Uber začínají!

V článku níže můžete díky promo kódům získat 350 Kč na ježdění po Praze. Další kredit můžete získat tím, že do aplikace zvete své kamarády. Mobilní aplikace pro Android a iPhone (Windows mobile je definitivně mrtvý) dělají revoluci v dopravě ve velkých světových metropolích. Vysloužily jsi už svojí vlastní epizodu v South Parku: Handicar. Taxikářské dispečinky se dočkají výrazné redukce a možná nakonec, pokud se jím díky státní moc nepodaří potlačit novou konkurenci, jednoho dne zcela zmizí.

5.11.2014 v 17:40 | Karma: 14,61 | Přečteno: 2092x | Diskuse| Ekonomika

Vít Jedlička

Díky politice pana Babiše máme naftu dražší o 4 Kč a benzín o 2 Kč

Již dnes na jeden litr benzínu připadá 20 korun daní. Ministru financí Babišovi se minulý týden podařilo zarazit snížení této sumy o 1,82 koruny u benzínu a 3,03 koruny u nafty. Podařilo se mu ale prosadit zelenou naftu pro zemědělce. Těm se má začít vracet 4,38 Kč z každého litru. Podpora zelené nafty přijde státní rozpočet podle výpočtu Ministerstva financí na 1,3 miliardy korun. Nová, Babišem navrhovaná daň za ropné rezervy, by zdražila pohonné hmoty o 25 až 30 haléřů a stát by na ní vydělal 1,4 miliardy korun.

30.7.2014 v 16:40 | Karma: 32,77 | Přečteno: 2619x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Vznikla EFD v Evropském parlamentu, zasedat v ní budou Svobodní

„Budeme hlas národů“ říká předseda Britské strany za nezávislost (UKIP) Nigel Farage, jehož strana ve Velké Británii vyhrála volby do Evropského parlamentu. Nová frakce Evropa svobody a demokracie (EFD) v Evropském parlamentu v současné době zahrnuje 7 národních delegací a 48 poslanců.

18.6.2014 v 18:16 | Karma: 23,96 | Přečteno: 755x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Největší mýtus eurovoleb: Brusel jsme my

„My jsme přece Brusel“ ohání se, kdykoliv se něco někomu nelíbí na Evropské unii - ANO, Piráti, Zelení a Jakub Janda, zástupce ředitele Evropskou komisí sponzorovaného think tanku Evropské hodnoty. Na něm si demonstrujeme, jaké mají myšlenkové pochody lidé, kteří se cítí jako Brusel. Chtěl jsem Vám z toho udělat video, ale bylo mi to výslovně panem Jandou zakázáno.

24.5.2014 v 6:49 | Karma: 36,16 | Přečteno: 2321x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Pozor demagog.cz vás přizabije rtutí a ani si neověří zdroje

Organizace Demagog.cz se pustila do kritiky Svobodných a zkoumala 20 euronesmyslů, které publikovali na webu euronesmysly.cz. Záměrně některé věci překrucují, někde mají částečně pravdu, ale v bodě týkajícím se nebezpečnosti zářivek udělali pánové zásadní přešlap, když tvrdí, že úsporné zářivky jsou zdravotně závadné pouze, pokud budete olizovat střepy. Doslova píší:

23.5.2014 v 20:27 | Karma: 32,68 | Přečteno: 3236x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Jako prd do Stromovky, posmívá se Fico slovenské sbírce pro Ukrajinu

29. dubna 2024  10:08

Slovenský premiér Robert Fico označil úspěšnou sbírku na munici pro Ukrajinu, ve které Slováci už...

„Islamisté si tu dělají, co chtějí.“ V Hamburku žádali zřízení chalífátu

29. dubna 2024  9:54

Víkendová demonstrace radikálních muslimů v severoněmeckém Hamburku, při které účastníci požadovali...

Královéhradecký kraj opět očekává těsný souboj ODS s hnutím ANO

29. dubna 2024  9:50

Billboardy a plakáty už několik dnů patří kandidátům červnových voleb do Evropského parlamentu. A...

Žena, kterou ve žďárském útulku surově pokousal pes, v nemocnici zemřela

29. dubna 2024  9:48

Svým velmi vážným zraněním podlehla dvaašedesátiletá žena, kterou v půlce dubna napadl v psím...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2916x
Studoval ekonomii na VŠE a politologii na CEVRO Institutu.Najdete mě na Facebooku
Zakladatel občanského sdružení Reformy.cz
Kandidát Svobodných do Evropského parlamentu s č. 4

Seznam rubrik

Oblíbené články